Zažít Ostravu jinak je sousedská slavnost pořádaná pod taktovkou Kulturního centra Cooltour. Na organizaci se podílí řada dalších převážně kulturních a neziskových organizací. Hlavními účastníky jste však Vy, ostravští sousedé! Cílem celé akce je zlepšování městského života za pomoci Vás, jeho obyvatel!

Celé město (nebo alespoň jeho vybrané čtvrti) se v sobotu 17. 9. 2016 promění ve velký pouliční jarmark. Aktivní ostravské organizace a aktivní občané budou v nepřeberném množství stánků prodávat jídlo, pití, oblečení, ale třeba i učit různým řemeslům, hrát divadlo, sportovat, ale hlavně se budou skvěle bavit. Přijďte se i Vy hezky pobavit a také poznat své sousedy, se kterými se normálně střetnete maximálně u poštovní schránky! Oslaďte si sousedský život! Pojďte zažít Ostravu jinak!

Celá akce se koná v rámci Evropského týdne mobility a Světového dne bez aut, což znamená, že ulice budou patřit jen a jen lidem!

Historie

Slavnost „Zažít město jinak“ vznikla v roce 2006, díky pražské iniciativě Auto*Mat, prosazující lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Časově a tematicky navazuje na dvě mezinárodní osvětové aktivity, a to Evropský týden mobility a Den bez aut. Ulice tak na jeden den patří jen chodcům a cyklistům a je tak včetně silnice využívána pro aktivity, které jindy automobilová doprava neumožňuje. Změní se v prostor plný sportu, dobrého jídla, hudby, tance a třeba i divadla. V Ostravě se akce poprvé uskutečnila díky kulturnímu centru Cooltour a dalším spřáteleným organizacím v roce 2013 pod názvem Zažít Ostravu jinak. Pro dopravu uzavřenou ulici 30. dubna v Ostravě tehdy navštívilo bezmála 2000 lidí. Rok nato už se slavnost konala na dvou místech, v Malé Kodani, historickém jádru Ostravy v okolí kostela sv. Václava a na Porubě u Věžiček. Obě části slavnosti navštívilo přibližně 5,5 tisíce lidí. Třetího ročníku slavnosti již ve třech lokalitách – centrum, Poruba a Zábřeh – se zúčastnilo na 8 000 lidí. V letošním čtvrtém ročníku chystáme slavnost opět v Malé Kodani v centru, na Porubě se přesouváme k Duze a v Zábřehu za kino Luna.

Poznejte Ostravu jinak s námi. Vezměte rodinu, sousedy a přijďte si s námi užít krásné podzimní odpoledne plné hudby, jídla, sportu a jiné zábavy.

Kde a kdy se akce koná?

SOBOTA 17. 9. 2016 od 14:00

Centrum – „Malá Kodaň“ (okolí kostela sv. Václava)

Poruba – „u Duhy“

Zábřeh – „za kinem Luna“